Searching...
8:22 μ.μ.

Κατώτερος των προσδοκιών

Τα πολλαπλά λάθη του στην επίθεση και τα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας πλήρωσε ο ΑΡΗΣ στο ΟΑΚΑ που ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό με 93-62 για την 8η αγωνιστική του Πρωταθλήματος.

Η πρώτη επίθεση ανήκε στον Παναθηναϊκό που κέρδισε το τζάμπολ και με τον Περπέρογλου που βρήκε στόχο στη ρακέτα του ΑΡΗ σημείωσε το 2-0 για να γράψει σύντομα διαφορά 7 πόντων (7-0).  Ο ΑΡΗΣ δυσκολευόταν να οργανώσει την επίθεση του πετυχαίνοντας το πρώτο του καλάθι στο 3ο λεπτό της περιόδου μειώνοντας σε 7-2.  Το συγκρότημα του Σαρόν Ντρούκερ “έτρεξε” ένα σερί 9/4 και μείωσε σε 18-12 όμως οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ αυξάνοντας τη διαφορά σε 30-16 ολοκληρώνοντας καταυτόν τον τρόπο το πρώτο δεκάλεπτο.

Στην δεύτερη περίοδο ο ΑΡΗΣ που υστερούσε στον τομέα των ριμπάουντ έδινε την δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να διπλασιάσει τις επιθετικές του προσπάθειες και να αυξήσει τη διαφορά σε 43-25. Ούτε η επίθεση ούτε η άμυνα του ΑΡΗ λειτουργούσαν σωστά με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να προηγηθεί με 23 πόντους διαφορά και να ολοκληρώσει το ημίχρονο με το σκορ στο 55-32.

Στην επανάληψη, ο ΑΡΗΣ που υπολείπονταν 31πόντους του Παναθηναϊκού (63-32) δυσκολευόταν να βρει τον δρόμο προς το καλάθι. Ο ρυθμός ήταν νωχελικός για τους παίκτες του Σαρόν Ντρούκερ που έβλεπαν τον αντίπαλο να διογκώνει περαιτέρω τη διαφορά σε 72-36.

Με πολύ χαμηλά ποσοστά ευστοχίας (πέτυχε μόλις δεκαέξι πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο) και όντας άστοχος, ο ΑΡΗΣ στην επίθεση δεν μπορούσε να καταφέρει πολλά ολοκληρώνοντας με 80-48 την προτελευταία περίοδο.

Το ίδιο σκηνικό επικράτησε και στο τέταρτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα το τελικό σκορ του αγώνα να είναι 93-62.

Τα δεκάλεπτα: Δεκάλεπτα: 30-16,55-32, 80-48, 93-62

Οι συνθέσεις:

Παναθηναϊκός(Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 11 (1), Περπέρογλου 4, Φώτσης 4, Σάτο 11, Νίκολας 5 (1), Τσαρτσαρής 8, Διαμαντίδης 10 (2), Βουγιούκας 16, Καλάθης 8, Μπόγρης 2, Καϊμακόγλου 11, Ζούμπος 3 (1)

ΑΡΗΣ (Ντρούκερ) : Μπράουν 7 (1), Ντόνσον 2, Ταπούτος 6, Τσαϊρέλης, Τάκερ 8 (1), Χατζηβρέττας 1, Χαραλαμπίδης 15 (1), Σκορδίδης 2, Μπορόβνιακ 12, Χρυσικόπουλος 5 (1), Σλούκας 1.