Searching...
11:45 μ.μ.

«Παιχνίδι» του η Πρωταθλήτρια Ισραήλ

Ο ΑΡΗΣ υποδέχτηκε στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο την Πρωταθλήτρια του Ισραήλ, Χάποελ Γκιλμπόα Γκαλίλ για την 6ηκαι τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του Eurocup και επιδεικνύοντας αγωνιστική υπεροχή, επικράτησε δίχως κόπο του αντιπάλου του με 91-70, πετυχαίνοντας την πέμπτη νίκη στην συγκεκριμένη φάση της διοργάνωσης.

Στο αγωνιστικό μέρος οι δυο ομάδες πορεύονταν «χέρι χέρι» με τον ΑΡΗ να απαντά άμεσα στις επιθετικές ενέργειες των Ισραηλινών. Η χαλαρότητα των παικτών του Σαρόν Ντρούκερ έδωσε στη συνέχεια την δυνατότητα στην Χάποελ να προηγηθεί με 8-14 για να μειώσει όμως ο ΑΡΗΣ στους 2 πόντους (12-14) και να ισοφαρίσει αργότερα σε 17-17.

Το καλάθι του Μπράουν έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στην ομάδα με 19-17 ενώ από τις πιο όμορφες φάσεις της αναμέτρησης ήταν αναμφίβολα η εκπληκτική πισώπλατη πάσα του Χρήστου Ταπούτου στον Τάκερ, που κάρφωσε εντυπωσιακά στην ρακέτα της Χάποελ γράφοντας το 21-20. Οι φιλοξενούμενοι τρέχοντας ένα σερί 5 πόντων προσπέρασαν τον ΑΡΗ και οδηγήθηκαν προηγούμενοι με 21-25 στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η συνεργασία του Τσαϊρέλη με τον Σλούκα έφερε τον ΑΡΗ κοντά στην Χάποελ με το σκορ στο 25-27. Η χαλαρή άμυνα των παικτών του Σαρόν Ντρούκερ ήταν η αιτία που οι φιλοξενούμενοι επισκέπτονταν συχνά το καλάθι με την διαφορά να φτάνει στο +6 (33-39). Ο ΑΡΗΣ καλούταν να βρει ρυθμό και πατήματα στον αγωνιστικό χώρο όσο η Πρωταθλήτρια Ισραήλ αύξανε την διαφορά της στους 10 πόντους (33-43). Ο Κώστας Χαραλαμπίδης με όμορφη ατομική ενέργεια μείωσε σε 37-43 ενώ ο Μπράουν έφτασε στους 15 προσωπικούς πόντους κάνοντας το 42-45, διαμορφώνοντας έτσι το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Μπορόβνιακ σκόραρε για τον ΑΡΗ μειώνοντας στον πόντο (44-45) για να ισοφαρίσει σε 47-47 από όμορφη ενέργεια του Ντάνστον. Ο ΑΡΗΣ πήρε βραχεία κεφαλή στο σκορ με 48-47 για να αυξήσει περαιτέρω την διαφορά δια χειρός Μπορόβνιακ σε 50-47. Η έξυπνη επιθετική λειτουργία του συνόλου του Σαρόν Ντρούκερ εκτόξευσε τη διαφορά στο +11 γράφοντας το 53-47 μετά από αιφνιδιασμό και τρίποντο του Σλούκα, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν οδηγηθεί σε παθητικό ρόλο. Η συγκομιδή των πόντων για τον ΑΡΗ έφτασε στο +15  (66-51) με τους παίκτες της ομάδος να διατηρούν τον έλεγχο. Ο ΑΡΗΣ ολοκλήρωσε την προτελευταία περίοδο με 68-55 , αποτέλεσμα της επιθετικής του λειτουργίας όσο και της εκπληκτικής του άμυνας.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Πι Τζέι Τάκερ σημείωσε το 76-57 για να καρφώσει εντυπωσιακά στην επόμενη επίθεση, ο Χρήστος Ταπούτος οδηγώντας την διαφορά στο +21 (78-57). Ο Τάκερ που ευστόχησε σε δίποντο έγραψε το 80-60 ενώ αργότερα η διαφορά οδηγήθηκε εκ νέου στους 21 πόντους με το σκορ στο 85-64. Ο ΑΡΗΣ που χαλάρωσε τον ρυθμό του στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, έδωσε την δυνατότητα στην Χάποελ να μειώσει σε 85-68 όμως η διαφορά αυξήθηκε και πάλι φτάνοντας στο +23 δια χειρός Χαραλαμπίδη (91-68). Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με 91-70 με τον ΑΡΗ να κλείνει  πανηγυρικά την κανονική διάρκεια του Eurocup.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 42-45, 68-55, 91-70

Οι συνθέσεις του αγώνα:

ΑΡΗΣ (Σαρόν Ντρούκερ): Μπράουν 19 (3) , Ντάνστον 8, Ταπούτος 9 (1), Τσαϊρέλης 5, Χαραλαμπίδης 10 (1), Σκορδίλης 3, Μπορόβνιακ 13, Χρυσικόπουλος, Σλούκας 11 (1),  Τάκερ 13 (1).

Χάποελ (Λιόρ Λουμπίν): Γκόρντον 1, Μακ Κλίντον 6 (2), Γιβζόρι 10 (2), Μέκελ 10, Γκριν 14 (1), Κάρτερ 5, Κοζικάρο 2, Καζαρνόβσκι 14, Γουίλκερσον 8.