Searching...
11:12 μ.μ.

Κατέθεσε την «ψυχή» του

Τεράστια ψυχικά αποθέματα είχε να καταθέσει ο ΑΡΗΣ Μαρμούρης στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο εκεί όπου αντιμετώπισε την πολωνική Ζάκσα και ηττήθηκε με 2-3 σετ βλέποντας την «έξοδο» από τη συνέχεια της διοργάνωσης του CEVCUP.

Στο αγωνιστικό μέρος ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε κερδίζοντας τον πρώτο πόντο για να προσπεράσει όμως σύντομα σε 1-2 η Ζάκσα και να οδηγηθεί προηγούμενη με 4-6 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Εν συνεχεία ο ΑΡΗΣ κερδίζοντας δυο πόντους μείωσε σε 6-8 και λίγο αργότερα μετά από υπέρβαση των Πολωνών στο φιλέ, ισοφάρισε σε 10-10 το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου προβάδισμα με 11-13 για να οδηγηθούν προηγούμενοι με 14-16 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο ΑΡΗΣ προσπαθούσε να μειώσει τη διαφορά φτάνοντας στο 20-24 αλλά η πολύ καλή εκτέλεση των σέρβις σε συνδυασμό με την αποτελεσματικότητα στα μπλοκ της Ζάκσα έγειραν με 20-25 το 1οσετ στους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο σετ ο ΑΡΗΣ πήρε βραχεία κεφαλή στο σκορ με 4-3, κάτι που δεν διήρκησε όμως πολύ αφού οι Πολωνοί ισοφάρισαν σε 4-4. Το διαγώνιο καρφί του Νίκου Ρουμελιώτη έκανε το 6-5, στη συνέχεια ο Σιριάνις έγραψε το 7-5 για να οδηγήσει και πάλι ο Ρουμελιώτης με 8-5 τον ΑΡΗ στο τεχνικό τάιμ. Εν συνεχεία το σύνολο του Γιώργου Οικονομίδη αύξησε τη διαφορά στο +5 (12-7) ενώ ο Νίκος Ρουμελιώτης ήταν αυτός που έδωσε «αέρα» 6 πόντων στην ομάδα (16-10) και την οδήγησε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.

Ο ΑΡΗΣ έχασε τον ρυθμό του και επέτρεψε στην Ζάκσα να γράψει ένα σερί 5 πόντων και να διαμορφώσει το 16-15.  Οι παίκτες του ΑΡΗ με πείσμα σημείωσαν το 18-15 για να ισοφαρίσουν σε 18-18 οι Πολωνοί. Το μπλοκ–άουτ από τον Σιριάνις οδήγησε τον ΑΡΗ στο 24-21 ενώ αργότερα ένα λάθος στο σέρβις των Πολωνών διαμόρφωσε το 25-23 και το 1-1 στα σετ για τον ΑΡΗ.

Στο τρίτο μέρος οι παίκτες του Γιώργου Οικονομίδη πατούσαν νωχελικά στη σάλα δίνοντας τη δυνατότητα στην Ζάκσα να πάρει προβάδισμα με 1-4. Ο Κουβανός Σιριάνις μείωσε για τον ΑΡΗ σε 4-7 ενώ το μονό μπλοκ του Τακουρίδη χάρισε ακόμη έναν πόντο στο σύνολο του Γιώργου Οικονομίδη (5-7).

Η Ζάκσα πέρασε με 6-8 στο τεχνικό τάιμ άουτ, στη συνέχεια ο ΑΡΗΣ μείωσε με τον Τακουρίδη στον πόντο (8-9) για να ισοφαρίσει με μονό μπλοκ σε 9-9 ο Σαρικεΐσογλου και να χαρίσει ο ίδιος το προβάδισμα στην ομάδα με 10-9. Ο ρυθμός του ΑΡΗ ανέβηκε κατακόρυφα και η διαφορά αυξήθηκε στους 4 πόντους 19-15 από τον Χρήστο Κιόση. Ο Νίκος Ρουμελιώτης έκανε το 24-10 για να γράψει το 25-20 και το 2-1 στα σετ ο πολύτιμος άσος του Μανώλη Δημητριάδη.

Στο τέταρτο μέρος, η ένταση διέκρινε κάθε επίθεση και από τις δυο ομάδες. Ο ΑΡΗΣ έφτασε στο 6-4 αλλά κάποια λάθη του διαιτητικού σχήματος έφεραν την Ζάκσα στο 6-6.  Το σύνολο του Γιώργου Οικονομίδη οδηγήθηκε με 8-7 στο τεχνικό τάιμ άουτ,  ενώ ο Νίκος Ρουμελιώτης έγραψε αργότερα το 10-9. Η Ζάκσα πήρα τα ηνία με 10-13 στο σκορ αφού εκμεταλλεύτηκε τα λάθη στην υποδοχή των γηπεδούχων και κατέκτησε το τέταρτο μέρος με 19-25 παρά την αντίσταση του ΑΡΗ γράφοντας το 2-2 στα σετ.

Στο τάι μπρέικ ο Γιάννης Τακουρίδης έδωσε προβάδισμα με 5-3 για τον ΑΡΗ αλλά σύντομα η Ζάκσα ισοφάρισε σε 5-5. Το διαγώνιο καρφί του Νίκου Ρουμελιώτη έδωσε διαφορά ενός πόντου στον ΑΡΗ για να αυξηθεί το σκορ σε 7-5 στη συνέχεια. Οι Πολωνοί ισοφάρισαν σε 7-7  για να πάρει όμως και πάλι προβάδισμα δυο πόντων ο ΑΡΗΣ από το μονό μπλοκ του Τερζή (10-8). Η Ζάκσα ανέτρεψε τη διαφορά με το 13-15 και έδωσε τέλος στην αναμέτρηση αλλά και στη συνέχεια του ΑΡΗ στη διοργάνωση του CEVCUP.

Τα σετ: 20-25, 25-23, 25-20, 19-25, 13-15