Searching...
8:08 μ.μ.

Χάρμα οφθαλμών

Στην παγωμένη από το ψύχος Μαριούπολη της Ουκρανίας βρέθηκε ο ΑΡΗΣ που αντιμετώπισε την τοπική Αζοφμάς στο πλαίσιο της 5ηςαγωνιστικής της κανονικής περιόδου του Eurocupκαι έμελε να κλειδώσει εκεί την πρωτιά στον τέταρτο όμιλο της διοργάνωσης αφού επικράτησε με 77-82 της τοπικής ομάδας, παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ, παρά την αντίσταση των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι δυο ομάδες πορεύονταν πόντο πόντο δίνοντας «μάχες» κάτω από το καλάθι. Ο ΑΡΗΣ ισοφάρισε σε 7-7 τους Ουκρανούς για να προσπεράσει όμως η Αζοφμάς σε 9-7. Με εξαιρετική ατομική προσπάθεια ο Ντάνστον έβγαλε τον ΑΡΗ μπροστά στο σκορ (9-11) ενώ ο Πι Τζέι Τάκερ ήταν αυτός που αύξησε σε 11-14 τη διαφορά για να συνεχίσει τον «χορό» στο παρκέ με αιφνιδιασμό ο Χρήστος Ταπούτος που σημείωσε το 11-16. Η Αζοφμάς πήρε ξανά το προβάδισμα με 19-16 τρέχοντας ένα σερί 8 πόντων αλλά ο Μπόμπι Μπράουν διαμόρφωσε το 19-21 και ο Χρήστος Ταπούτος έξω από τη γραμμή των 6,75 σημείωσε το 22-24 δίνοντας προβάδισμα 2 πόντων στον ΑΡΗ με τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ συνέχισε το σερί του αυξάνοντας τη διαφορά σε 22-30 δια χειρός Χαραλαμπίδη.  Οι Ουκρανοί προσπαθούσαν να μειώσουν μα η καλή αμυντική λειτουργία του ΑΡΗ δεν άφηνε πολλά περιθώρια. Ο Ντέγιαν Μπορόβνιακ έκανε το 28-33 βοηθώντας την ομάδα να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού. Οι παίκτες του Σαρόν Ντρούκερ διατήρησαν την υπεροχή τους φτάνοντας προηγούμενοι με 39-43 στο ημίχρονο του αγώνα.

Στην επανάληψη ο ΑΡΗΣ ανεβάζοντας τον ρυθμό του έκανε το σκορ 44-52 δια χειρός Νίκου Χατζηβρέττα που σούταρε εντυπωσιακά από το ύψος του τριπόντου. Ο έλεγχος της άμυνας ανήκε ολοκληρωτικά στους παίκτες του Σαρόν Ντρούκερ που με το τρίποντο του Πι Τζέι Τάκερ διαμόρφωσαν το +11 (46-57). Ο Πουστοζβόνοφ μείωσε σε 50-60 για την Αζοφμάς, αλλά ο ΑΡΗΣ που είχε πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας πίσω από τα 6,75, διαμόρφωσε με τον Χατζηβρέττα το +13 (50-63).  Οι Ουκρανοί μείωσαν δια χειρός Όουενς σε 54-65, με τον ΑΡΗ να προηγείται 11 πόντων της Αζοφμάς στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο, ο ΑΡΗΣ διατηρούσε σταθερά προβάδισμα στο σκορ χαρίζοντας απλόχερα θέαμα στους παρευρισκομένους του γηπέδου με τον Ντάνστον που έπειτα από την εντυπωσιακή πάσα του Μπράουν, κάρφωσε δυνατά στην ρακέτα των γηπεδούχων (56-71).  Η Αζοφμάς σημείωσε ένα σερί 7/0 και μείωσε σε 67-73. Ο Τάκερ με τρίποντο σουτ όρισε το 67-76  για να μειώσει όμως αργότερα σε 72-76 η Ουκρανική ομάδα. Η ασίστ του Τάκερ στον Ντέγιαν Μπορόβνιακ έφερε την ομάδα στο 74-80 και η αναμέτρηση έλαβε τέλος με 77-82 παρά την αντίσταση που πρόβαλαν οι γηπεδούχοι στα τελευταία λεπτά , με τον ΑΡΗ να κλειδώνει την πρωτιά στον τέταρτο όμιλο της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 39-43, 54-55, 77-82

Οι συνθέσεις:

Αζοφμάς (Ζαρούτις): Κάρι 6, Σκούτελνικ 6 (2), Όουενς 11, Μπάιντα 2, Ίβσχιτς 2, Αλεξάντερ 7 (1), Πάσαλιτς 6, Πουστοζβόνοφ 11 (1), Χάουζ 11 (2), Τόμας 15 (1).

ΑΡΗΣ (Ντρούκερ): Μπράουν 5 (1), Ντάνστον 11, Ταπούτος 14 (2), Χατζηβρέττας, Χαραλαμπίδης 11 (2), Μπορόβνιακ 10, Σλούκας, Τάκερ 18 (4).