Searching...

Άδοξος αποκλεισμός

Ο ΑΡΗΣ υποδέχθηκε τη Λε Μαν στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο και γνωρίζοντας την ήττα με 73-78, αποχαιρέτησε τον θεσμό του Eurocup.

Σε ένα παιχνίδι, στο οποίο η ομάδα έπρεπε να πάρει τη νίκη και να ελπίζει σε νίκη της Γκέτινγκεν επί της Μπουντιβέλνικ (η ουκρανική ομάδα τελικά επικράτησε των Γερμανών), ο ΑΡΗΣ "πλήρωσε" την εμφάνιση του 4ου δεκαλέπτου και ηττήθηκε από τη Λε Μαν.

Ο ΑΡΗΣ στερήθηκε την παρουσία του Κώστα Σλούκα, που ταλαιπωρούνταν από γαστρεντερίτιδα, ενώ τη θέση του στο ρόστερ της ομάδας πήρε ο νεαρός Λευτέρης Μποχωρίδης. Ο Λευτέρης Σούμποτιτς επέλεξε τους Μπράουν, Ταπούτο, Χαραλαμπίδη, Τόμας και Τάκερ για τη βασική πεντάδα του στην αρχή του αγώνα.

Το σκορ του αγώνα άνοιξε για τον ΑΡΗ ο Τζον Τόμας (2-0), με την απάντηση να είναι άμεση από τον Καουντί για τους φιλοξενούμενους (2-2). Μετά από το 4-4, ο Μπράουν έκανε το 7-4 με εύστοχό του τρίποντο, που ήταν και το πρώτο για τον ΑΡΗ. Ο αιφνιδιασμός του ΑΡΗ και η εκπληκτική ενέργεια του Τάκερ διαμόρφωσαν το 9-6. Το τρίποντο του Κακιούζη έβαλε τη Λε Μαν μπροστά με 9-11, 5΄17’’ για το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο προπονητής του ΑΡΗ, βλέποντας ότι η άμυνα της ομάδας του δεν λειτουργούσε καλά και η ομάδα δεχόταν εύκολα καλάθια (9-13), κάλεσε τάιμ άουτ. Το δύσκολο καλάθι  του Ντιούερ έφερε το σκορ στο 9-15, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν ένα σερί 7-0, αλλά η απάντηση ήρθε άμεσα από τον Μπράουν που μείωσε σε 11-15. Ο ΑΡΗΣ βρέθηκε με 5 πίσω, αλλά Τόμας και Ταπούτος μείωσαν σε 15-18. Την τελευταία επίθεση της πρώτης περιόδου είχε η Λε Μαν, η οποία δεν κατάφερε να σκοράρει και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το 17-18.

Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα πέρασε μπροστά στο σκορ με την προσωπική προσπάθεια του Χρήστου Ταπούτου (21-20) και ο ΑΡΗΣ πέρασε μπροστά με έναν πόντο, αλλά η ισοφάριση ήρθε εκ νέου με τη μία εύστοχη βολή του Καουντί (21-21). 5΄πριν από το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (25-25), οι δύο βολές του Χαραλαμπίδη ωστόσο διαμόρφωσαν το 27-25. Οι 5 συνεχόμενοι πόντοι του Ντιό έφεραν ξανά το ματς στα ίσια (30-30). Το πρώτο ημίχρονο έληξε με την απόλυτη ισορροπία στο παιχνίδι (34-34).

Ο ΑΡΗΣ είχε πολλές χαμένες βολές στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα και ενώ περνούσε μπροστά στο σκορ του αγώνα, έδινε την ευκαιρία στη φιλοξενούμενη ομάδα να την πλησιάζει και να ισοφαρίζει.

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες συνέχισαν να προχωρούν χέρι-χέρι, αλλά με τους πέντε συνεχόμενους πόντους του Μπράουν, ο ΑΡΗΣ προσπέρασε με 42-38. Η ομάδα ξεδίπλωνε την πολύ καλή της λειτουργία σε άμυνα και επίθεση. Η διαφορά έφτασε στο +7 (47-40) για τον ΑΡΗ, με τον σε πολύ καλή φόρμα Μπόμπι Μπράουν.

Λίγα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ βρισκόταν στο 47-43, ενώ η πολύ καλή προσπάθεια του εξαιρετικού Μπράουν διαμόρφωσε το 49-43. Ο ΑΡΗΣ ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο της αναμέτρησης με το υπέρ του 52-48.

Η Λε Μαν μείωσε στο καλάθι (52-50) με το ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου, αλλά από πολύ μακρινή απόσταση, από το κέντρο του γηπέδου, το τρίποντο του Μπράουν αύξησε και πάλι στους 5 (55-50). Παρά το γεγονός ότι η γαλλική ομάδα ήταν αδιάφορη, δεν επέτρεπε στον ΑΡΗ να ξεφύγει στο σκορ και πλησίαζε συνεχώς στον πόντο (55-56). Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 12-0 προσπέρασαν με 55-62. Στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, ο ΑΡΗΣ φαινόταν να μην έχει καθαρό μυαλό. Ο Μπορόβνιακ ήταν εκείνος που «ξεκόλλησε» την ομάδα (57-62).

Η φιλοξενούμενη ομάδα πήρε προβάδισμα 8 πόντων (61-69) και ο ΑΡΗΣ ήταν αδύναμος να αντιδράσει στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. 9’’ πριν από τη λήξη του ματς της 6ης αγωνιστικής του Eurocup, ο Κουμπούρας διαμόρφωσε το 71-76, αλλά όλα πια είχαν κριθεί. Το παιχνίδι έληξε με τον ΑΡΗ να γνωρίζει την ήττα με 73-78 από τη Λε Μαν (για 4η φορά μέσα σε 2 χρόνια), ολοκληρώνοντας έτσι την παρουσία του στο θεσμό.