Searching...
10:23 μ.μ.

«Παρών» για ένα ημίχρονο

Την ήττα με 85-70 γνώρισε ο ΑΡΗΣ στο Ανταρές από τη Λε Μαν, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του ΤΟΠ 16 του Eurocup.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε με την πεντάδα των Μπράουν, Ταπούτου, Τάκερ, Χατζηβρέττα και Τόμας. Το σκορ άνοιξε ο Χρήστος Ταπούτος (0-2), ενώ απάντησε ο Κακιούζης για τη Λε Μαν (2-2).

Ο Τάκερ έβαλε τον ΑΡΗ μπροστά με λέι απ (2-4), αλλά η γηπεδούχος ομάδα απάντησε με τρίποντο του Άκερ (5-4). Ο ΑΡΗΣ ήταν άστοχος στα ελεύθερα σουτ, σε αντίθεση με τη Λε Μαν που ευστόχησε και σε δεύτερο τρίποντο (12-8) με τον Ντεγουόρ.

Η διαφορά έφτασε στο +7 (17-10) με τον Μπατίστα, όμως, ο Μπορόβνιακ με δύο εύστοχες ελεύθερες βολές έκανε το 17-12 για τον ΑΡΗ. Με εκπληκτική ενέργεια του ίδιου παίκτη, ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 17-14, ενώ στη συνέχεια, ο Ντάνστον πέτυχε καλάθι και κέρδισε και το φάουλ κάνοντας το 17-17 με τη μία συμπληρωματική βολή που εκτέλεσε. Η πρώτη περίοδος έληξε με τον ΑΡΗ να βρίσκεται πίσω στο σκορ με έναν πόντο διαφορά (19-18).

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι πέτυχαν ένα εύκολο καλάθι με τον Ρούπερτ, αλλά με τις δύο βολές του Κώστα Χαραλαμπίδη και το κλέψιμο και τελείωμα της φάσης από τον Σλούκα, έγινε το 21-22. Με τον Τόμας, η ομάδα του Σαρόν Ντρούκερ πέρασε μπροστά με 25-26 και ο Ταπούτος αύξησε σε τρεις (25-28).

Το πρώτο τρίποντο για τον ΑΡΗ ήρθε από τον Κώστα Χαραλαμπίδη (32-36). Η Λε Μαν ισοφάρισε σε 38-38, όμως, ο ΑΡΗΣ κατάφερνε να σπάει την άμυνα των Γάλλων, πετυχαίνοντας εντυπωσιακά καλάθια. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τους γηπεδούχους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα της τάξεως του ενός πόντου (43-42).

Ο ΑΡΗΣ έκανε 7 λάθη στο πρώτο ημίχρονο και είχε χαμηλά ποσοστά ευστοχίας στα σουτ τριών πόντων. Παρ’ όλα αυτά, παρουσίαζε ικανοποιητική εικόνα, κάτι που σήμαινε ότι όντας συγκεντρωμένοι οι παίκτες του ΑΡΗ, μπορούσαν εύκολα να κάνουν το δικό τους παιχνίδι και να έχουν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση.

Ωστόσο, η τρίτη περίοδος δεν ήταν καλή για την ομάδα μας, καθώς η Λε Μαν έφτασε στο + 9 υπέρ της (53-44) και ο ΑΡΗΣ φαινόταν αδύναμος να απαντήσει, λόγω αστοχίας. Το επιμέρους σκορ του τρίτου δεκαλέπτου έφτασε έως και το 22-10 σε βάρος του ΑΡΗ. Ο Ντιότ ήταν αυτός που διαμόρφωσε το 65-52, αλλά ο Χαραλαμπίδης με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 65-54. Η τρίτη αυτή περίοδος τελείωσε με τον ΑΡΗ να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 67-54 και να καλείται να αναστρέψει το εις βάρος του αποτέλεσμα στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα.

Ο Νίκος Χατζηβρέττας δίστασε να σουτάρει για τρεις και τελικά με εύστοχο σουτ δύο πόντων διαμόρφωσε το 67-56.  Το +11 (71-60) παρέμενε και ο ΑΡΗΣ πίεζε τη γαλλική ομάδα, ώστε στο τελευταίο δεκάλεπτο να μειώσει.

Τα ανά διαστήματα λάθη της Λε Μαν βοηθούσαν τον ΑΡΗ, μέχρι που  η διαφορά έφτασε σε μονοψήφιο αριθμό (73-66). 2΄30’’ για το τέλος, το σκορ βρισκόταν στο 79-66, με τον ΑΡΗ να έχει 1/15 τρίποντα!

Το παιχνίδι έληξε με τον ΑΡΗ να γνωρίζει την ήττα με το τελικό 85-70, πληρώνοντας την εμφάνιση του τρίτου δεκαλέπτου, την αστοχία και την κακή αμυντική λειτουργία.