Searching...
12:30 π.μ.

Τρίτη σερί νίκη για τον Άρη

Την τρίτη του σερί νίκη στο Πρωτάθλημα πέτυχε ο Άρης σήμερα επικρατώντας του Ηλυσιακού για την 4η  αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ. Κορυφαίοι παίκτες για τον Άρη ήταν ο Τάκερ με 17 π. και ο Σλούκας με 15π, ο οποίος ήταν ιδιαίτερα ψύχραιμος από τη γραμμή των ελευθέρων βολών. Ακολούθησαν ο Ταπούτος και Ντάνστον με 14 πόντους.
Ο Ηλυσιακός μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα κάνοντας ένα σερί 10-2. Ο Άρης μείωσε σε 10-9 με 4 συνεχόμενες βολές του Ντάνστον και καλάθι και φάουλ του Χαραλαμπίδη. Στη συνέχεια με 5 πόντους από τον Μπάξτερ και καλάθι του Πρόγουελ ο Ηλυσιακός προηγήθηκε με σκορ 15-9. Ο Άρης μείωσε στους 2 πόντους με καλάθι και φάουλ του Χατζηβρέττα για να έρθει η πρώτη ισοπαλία στον αγώνα(17-17) με βολές του Ντάνστον. Το τελικό σκορ του πρώτου δεκαλέπτου(24-21) διαμόρφωσε με δίποντο ο Σλούκας.
Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δευτέρου καθώς ο Ηλυσιακός ήταν αυτός που είχε επιβάλλει το ρυθμό του και μέσα σε 4’ 30’’ έκανε ένα επιμέρους σκορ 12-3(36-24). Η αστοχία των «κίτρινων» από τη γραμμή των τριών πόντων(0/12) στα 17 λεπτά του αγώνα ήταν ένα στοιχείο που στοίχισε την ομάδα του Σαρόν Ντρούκερ και δημιούργησε αυτήν την εις βάρος του διαφορά. Η διαφορά υπέρ του Ηλυσιακού έφτασε και τους 12 πόντους(38-26). Με τον Ντάνστον να είναι ο κορυφαίος παίκτης του Άρη(12 π.) και με το Χαραλαμπίδη να πετυχαίνει το πρώτο τρίποντο της ομάδας μας στον αγώνα ο Άρης μείωσε 39-32. Το ημίχρονο έκλεισε με καλάθι του Πρόγουελ(41-35).
Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Ταπούτου κάνοντας το σκορ 41-38.  Με καλάθι του Τσαϊρέλη ήρθε η δεύτερη ισοπαλία στο παιχνίδι(44-44) όπου λίγο αργότερα ήρθε και η τρίτη(48-48 έπειτα από 3 βολές του Σλούκα). Με τρίποντο του Χρυσικόπουλου ο Άρης πέρασε για π΄ρωτη φορά μπροστά στο σκορ(51-50) στο 27 λεπτό του αγώνα. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τρίποντο του Μπάξτερ και το σκορ(57-57).
Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με βολές του Σλούκα κάνοντας το σκορ 57-59. Με τρίποντο ο Τόμπσον το σκορ έγινε 60-59. Ο Άρης πέρασε μπροστά στο σκορ με τρίποντο του Χρυσικόπουλου(60-61) λίγο αργότερα ο Τάκερ με καλάθι και φάουλ έκανε το σκορ 62-65. Τα συνεχόμενα λάθη των παικτών της ομάδας μας τα εκμεταλλεύτηκαν οι Πρόγουελ και Τόμπσον κάνοντας ένα σερί 5-0(67-66) και έτσι ο Ηλυσιακός βρέθηκε μπροστά στο σκορ 5΄43 πριν το τέλος του αγώνα. Με κάρφωμα και δίποντο του Τάκερ το σκορ έγινε 67-70. Το σκορ έγινε 69-70  όταν με καλάθι του Μπάξτερ ο Ηλυσιακός πέρασε μπροστά(71-70) 1’21΄΄ πριν το τέλος του αγώνα. Ο Ταπούτος με τρίποντο έκανε το σκορ 71-73 ο Κυρίτσης ισοφάρισε και έτσι ο αγώνας πήγε στην παράταση(73-73)
Στην παράταση το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο καθώς οι δυο ομάδες πήγαιναν στο σκορ σώμα με σώμα. Είχαμε δυο ισοπαλίες(75-75 και 77-77). Με βολές του Σλούκα ο Άρης πέρασε μπροστά 83-82. Από εκεί και πέρα με καλάθι του Ταπούτου το σκορ έγινε 85-82 υπέρ του Άρη και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με κάρφωμα του Τάκερ 82-87.